^بالا

بازدیدکنندگان

امروز34
دیروز33
این هفته103
این ماه852
مجموع140008

آی پی بازدیدکنندگان : 3.238.125.76
Unknown ? Unknown Wed 29 Jun 2022 20:02

ورود به سایت

تاثیر آموزش تغذیه برآگاهی و عملکرد دانش‌آموزان در مورد مصرف تنقلات

مدرسه مکانی مناسب برای آموزش بهداشت است و کودکان به دانش و مهارت‌های کافی، طرز تلقی‌ها و ارزش‌هایی که سلامت آن‌ها را اعتلا بخشد، احتیاج دارند. به این منظور، ارایه اطلاعات به کودکان به تنهایی کافی نیست بلکه لازم است، تا در عمل، مهارت‌های لازم را فرا گیرند. با توجه به تعداد زیاد دانش‌آموزان و تنوع فرهنگ و زبان در کشور ما، یافتن روش علمی و مقرون به صرفه و در عین حال اثر بخش برای دانش‌آموزان در مدارس اهمیت دارد.
امروزه مصرف تنقلات به عنوان میان وعده در بین کودکان به خصوص دانش‌آموزان مقطع ابتدایی رو به افزایش است. تغییر الگوهای مصرف غذایی در طول دهه اخیر موجب جایگزینی تنقلات به عنوان میان وعده در بین کودکان به خصوص دانش‌آموزان مقطع ابتدایی رو به افزایش است. تغییر الگوهای مصرف غذایی درر طول دهه‌ی اخیر موجب جایگزینی تنقلات و مواد غذایی بی‌ارزش به جای میان وعده‌های مغزی شده است. روند رو به افزایش زندگی شهری، تبلیغات گسترده‌ی تلویزیونی، جذابیت بسته‌بندی و عدم آگاهی‌های تغذیه‌ای والدین از علل عمده‌ی ترویج مصرف تنقلات به شمار می‌روند. مصرف بی‌رویه‌ی این مواد غذایی بی‎‌ارزش از یک سو از طریق کاهش اشتهای دانش‌آموزان، فرصت تغذیه با غذاهای حاوی مواد مغزی سفره‌ی خانوار را از کودک می‌گیرد و از سوی دیگر، به علت این که تنقلات، حاوی قند، نمک و چربی زیادی هستند، زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله چاقی، دیابت، سرطان و ... در سال‌های بعدی زندگی خواهند بود. مصرف زیاد نمک در دوران کودکی با افزایش فشارخون در بزرگسالی همراه است، از آن گذشته مواد غذایی که حاوی کالری زیادی هستند زمینه را برای چاقی کودکان فراهم می‌کنند. چاقی دوران کودکی نیز خود زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های قلبی –عروقی، دیابت و افزایش فشار خون می‌باشد. با شروع سنین مدرسه عواملی چون معلمین، مسئولین مدرسه و حضور هم سن و سالان در انتخاب مواد غذایی و در نتیجه شکل‌گیری عادات غذایی نقش بسزایی ایفا می‌نماید.. از بین این عوامل در محیط مدرسه، هم سن و سالان کودک نقش بسیار مهم‌تری در شکل‌گیری الگوهای غذایی کودک دارند. امروزه به دلیل این که پدر و مادر معمولاً شاغل می‌باشند، نظارت والدین بر تغذیه‌ی کودکان کمتر شده است، به همین دلیل افزایش آگاهی و اجرای برنامه‌های آموزشی لازم در مدارس برای دانش‌آموزان امری مهم و ضروری به نظر می‌رسد.
وعده‌های غذایی مصرفی در ساعات مدرسه یکی از موارد مهم آموزش تغذیه در مدارس است که هدف اصلی در این آموزش، افزایش آگاهی و عملکرد کودکان در ارتباط با نوع غذای مصرفی در محیط مدرسه می‌باشد. کودکان برای رشد و نموی بهتر و کسب مهارت‌هایی برای انتخاب صحیح مواد غذایی، به آموزش تغذیه نیاز دارند. 

ویژگیهای یک پدر خوب

 
تعريف وظايف براي والدين شايد كار سختي نباشد، اما اين‌كه ما بدانيم به عنوان يك پدر چگونه مي‌توانيم به تمام وظايف خود به خوبي عمل كنيم و تعريف درستي از اين وظايف به دست بياوريم آسان نيست.
در فرهنگ گذشته ،پدر معمولا الگويي تمام‌عيار براي فرزندان و مخصوصا پسران به حساب مي‌آمد و همچنين فردي كه همه اعضاي خانواده از او حرف‌شنوي داشتند واز وي حساب مي‌بردند.
 اين حرف شنوي به معني موافقت با تصميم پدر نبود بلكه خانواده‌ها در گذشته پذيرفته بودند كه هر چه پدر بگويد همان است و حتي در مواردي هم كه مخالف نظر پدر بودند حداقل در ظاهر با او موافقت مي‌كردند و از او حساب مي‌بردند، اما امروزه با تحولاتي كه در جامعه و فرهنگ‌ها رخ داده است ديگر پدر، كسي نيست كه حرف اول و آخر را بزند و همه بي‌چون و چرا از او پيروي كنند، بلكه نقش پدران در خانواده تغيير كرده است. ديگر نمي‌توان از فرزندان خواست كه بي‌دليل كاري را انجام دهند و حرفي را بپذيرند؛ آنها براي همه چيز دليل محكمي مي‌خواهند.
مشاركت در تربيت فرزند
از همان وقتي كه جنين در رحم مادر شكل مي‌گيرد پدر هم در رشد او سهم دارد، گرچه سهم مادر در رشد و نمو جنين بيشتر است، اما وجود و همياري پدر نيز در اين رشد نقش بسزايي دارد.
بودن پدر كنار مادر در دوران بارداري آرامش خاطري براي مادر به همراه دارد كه به طور مستقيم روي جنين تاثير مي‌گذارد. وقتي نوزاد به دنيا مي‌آيد معمولا پدران، بيشتر وظايف را بر دوش مادران مي‌اندازد و كمتر پيش مي‌آيد كه در رشد نوزاد نقشي ايفا كنند، اما وظيفه پدران مشاركت در نگهداري نوزاد است تا هم به مادر فشار نيايد و هم نوزاد وجود پدر را از ابتدا حس كند.
هر چه فرزندتان بزرگ‌تر مي‌شود شما مي‌توانيد ارتباط بيشتري با او برقرار و در تربيت او نقش مهمي را ايفا كنيد.
با او حرف بزنيد و او را در همه مراحل زندگي‌اش راهنمايي كنيد. بگذاريد فرزندتان شما را بهترين دوست خود بداند. يادتان باشد حريم پدر و فرزندي بايد حفظ شود و هيچ‌گاه با صميميت بيش از حد نگذاريد احترامتان از بين برود. فرزندتان هميشه بايد به شما احترام بگذارد، اما اين احترام صرفا وقتي بروز مي‌كند كه شما به او ياد بدهيد، اول با احترام به والدين خودتان و دوم با احترام گذاشتن به فرزندتان، وقتي شما حريم او را نشكنيد او نيز به حريم شما تجاوز نخواهد كرد. پس پدر نمونه، پدري است كه با حفظ حريم‌ها با فرزند خود صميمي و دوست است.
رشد شخصيتي
امروزه براي اين‌كه بتوانيد با فرزندان خود ارتباط خوبي برقرار كنيد بايد راه‌هاي برقراري ارتباط را بياموزيد. براي اين‌كه بتوانيد با فرزندان خود حرف بزنيد و با آنها دوست باشيد بايد تا حدودي به روز باشيد.
براي اين كه در تربيت فرزندانتان موفق باشيد و مشاركتي مفيد داشته باشيد اول خودتان بايد به اصول اخلاقي و تربيتي پايبند بوده و آنها را زيرپا نگذاريد. براي ياد دادن قانون به فرزندانتان اول خودتان بايد قانونمند باشيد.
براي رسيدن به تمام اينها بهتر است قبل از بچه‌دار شدن به شخصيت خود رجوع كنيد و آن را ارتقا ببخشيد. بعد از به دنيا آمدن بچه نيز هنوز دير نشده و شما مي‌توانيد نقاط ضعف خود را بهبود بخشيده و رفتارتان را اصلاح كنيد.
مشاوره با متخصصان در اين زمينه مي‌تواند به ميزان زيادي موثر باشد و شما را در اين مسير كمك كند. شما هميشه بايد در حال رشد باشيد و هر روز از روز قبل بهتر عمل كنيد. معمولا پدران با غرق شدن در امور كاري خود از خودشان غافل مي‌شوند و فراموش مي‌كنند كه جز پول درآوردن وظايف ديگري نيز دارند.
با فرزند خود تفريحات مشترك داشته باشيد، با هم ورزش كنيد، به پياده‌روي برويد، بازي‌هاي مختلف انجام دهيد و كلا سعي كنيد اوقات خوشي را براي فرزندتان به وجود بياوريد.
به سلامتي خود اهميت دهيد و پدري سالم و برقرار باشيد. با تغذيه مناسب و رسيدگي منظم به سلامتي‌تان به حفظ شادابي خود كمك كنيد و با اين كار تاثير مثبتي نيز بر فرزندان خود بگذاريد.
مسووليت پدري
اكثر مردم فكر مي‌كنند مسووليت پدران در قبال فرزندان تنها امرار معاش آنهاست. امروزه بسياري از پدران به دليل مشكلات اقتصادي و بيكاري وظيفه خود مي‌دانند كه مسووليت زندگي مادي فرزندانشان را كلا بپذيرند و آنقدر پول در بياورند تا فرزندانشان بتوانند آينده‌اي روشن داشته باشند. در اين‌كه فرزندان امروزي بيش از گذشته به كمك مالي والدين خود احتياج دارند شكي نيست، اما پذيرفتن اين مسووليت از جانب پدران گاهي باعث بي‌كفايتي فرزندان مي‌شود و آنها ديگر سعي در به دست آوردن امكانات نمي‌كنند چراكه هميشه پدرشان به جاي آنها احساس مسووليت كرده است.
مستقل و با كفايت بار آوردن فرزندان به مراتب بيشتر از فراهم آوردن امكانات مي‌تواند به آنها در آينده كمك كند. اگر شما توانسته‌ايد در زندگي خود موفق شويد پس رمز موفقيت‌تان را به فرزند خود ياد دهيد و استقلال او را نگيريد و بگذاريد خودش زندگي‌اش را بسازد در اين بين مي‌توانيد گاهي با كمك خود به پيشرفت بيشتر زندگي‌اش كمك كنيد و رسيدن او به موفقيت را تسريع كنيد. شايد اگر به فرزندتان ميدان عمل بدهيد او از شما موفق‌تر شود.
از اشتباهات فرزندتان نترسيد و يادتان باشد در اشتباهات است كه تجربيات بزرگ به دست مي‌آيند. از فرزندتان انتظار نداشته باشيد مانند شما عمل كند او بسيار كم‌تجربه‌تر از شماست.
تجربيات خود را در اختيارش بگذاريد و به او فرصت دهيد تا راه درست را پيدا كند و در مسير موفقيت كنارش باشيد و كمكش كنيد.
فكر مي‌كنم لذت اين همراهي بسيار بيشتر از اين است كه شما به جاي او تصميم بگيريد و به جاي او عمل كنيد.
 
گردآورنده: رأفت محمدی

وظیفه‌ پدر و مادر در مقابل کنجکاوی فرزندان چیست؟

 
کودک، وقتی به دنیا می‌آید، چیزی نمی‌داند. او کم‌کم به این طرف و آن طرف نگاه و در باره‌ی همه چیز سؤال می‌کند. به همه چیز خیره می‌شود، به صداها گوش می‌دهد و می‌خواهد که دلیل همه‌ی چیزها را بفهمد. 
عقل کودک بعد از دو یا سه سالگی کامل‌تر می‌شود. او در برابر هر چیزی کنجکاوی نشان می‌دهد و سوال‌هایی از پدر و مادرش می‌پرسد که برای نمونه به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم: 
من اگر بزرگ شوم مامان می‌شوم یا بابا؟ چرا بابا هر روز از خانه بیرون می‌رود؟ چرا سنگ، سخت است و آب سخت نیست؟ چرا ما‌هی‌ها در آب غرق نمی‌شوند؟ چرا شما هر روز نماز می‌خوانید؟ خورشید شب‌ها به کجا می‌رود؟ باران و برف از کجا می‌آیند؟ مگس و پشه چه فایده‌ای دارند؟ و صدها سؤال دیگر! 
سؤال‌های کودکان یکسان نیستند و در سال‌های مختلف و نسبت به افراد تفاوت دارند. 
کودکان باهوش، سؤال‌های بیشتر و دقیق‌تر می‌کنند. هرچه به سؤال‌های کودک، بهتر جواب ‌دهیم، سؤال‌های بهتر و مهمتری مطرح می‌کند. 
بعضی از پدران و مادران در برابر سؤال‌های کودکان خود، کم حوصله هستند.
برای مثال در پاسخ به سوال‌های کودک خود چنین می‌گویند: بچه‌جان این قدر حرف نزن! من چه می‌دانم! حالا وقت این سؤال‌ها نیست، حوصله ندارم، وقتی بزرگ شدی می‌فهمی. 
این والدین، گرانبهاترین غریزه را در فرزند خود خاموش و سرکوب می‌کنند و جلوی رشد و ترقی او را می‌گیرند. 
عده‌ای از پدرها و مادرها به سؤال‌های فرزند خود پاسخ می‌دهند؛ اما کاری ندارند که جواب، صحیح باشد یا غلط، فقط می‌خواهند بچه ساکت شود. بعضی نیز پاسخی به کودک می‌دهند که مشکل است و برای کودک، قابل فهم و درک نیست. پدر یا مادر مسئول، ابتدا خوب به سؤال‌های کودکان گوش می‌دهند. آنگاه از روی فکر و اندیشه و بازبان کودکانه پاسخ می‌دهند و اگر پاسخ سؤالی را نمی‌دانند می‌گویند نمی‌دانم. 
 

نقش مادران در عادت کتابخوانی فرزندانشان

 
شاید شما هم جزو مادرانی هستید كه مایلید فرزندتان كتاب بخواند و مطالعات غیر درسی بیشتری داشته باشد، ولی متأسفانه او به
كتابخوانی راغب نیست و ترجیح می دهد كه به جای مطالعه، مثلاً تلویزیون نگاه كند. به عنوان یك مادر مهمترین كاری كه باید انجام دهید، این است كه لذت كتاب خواندن را در كودكتان ایجاد كنید. تماشای تلویزیون، انجام بازیهای كامپیوتری و سایر فعالیتها، كودكان را از كتاب خواندن باز می دارد، ولی یافتن راهی برای حل این مشكل دشوار نیست. بدین منظور می توانید پیشنهادات زیر را به كار ببرید:
۱- به عنوان نقطه شروع دنبال مطالبی باشید كه احتمال می دهید كودك شما به مطالعه آنها علاقه نشان می دهد.
۲- انواع و اقسام متون خواندنی مانند كتابها، مجلات و كاتالوگهایی با عكسهای رنگی را در معرض دید كودكان قرار دهید.
۳- دقت كنید كه چه چیزهایی توجه كودك شما را به خود جلب می كند. حتی ممكن است كه فقط نگاه كردن به تصاویر كتاب برای وی جذابیت داشته باشد. اگر چنین بود، قسمتی از متن را با صدای بلند برایش بخوانید یا درباره موضوعات دلخواه او مطالب بیشتری تهیه كنید.
۴- به كودك خود نشان دهید كه اوقات فراغت خود را با كتاب خواندن پر می كنید و از این كار لذت می برید.
۵- او را به طور مرتب به كتابخانه یا كتابفروشی ببرید و با هم به دنبال كتابهای مربوط به بخش كودكان باشید. می توانید از مسؤول كتابخانه بخواهید كه در زمینه پیدا كردن كتابها و مجلات مورد علاقه كودكان به شما كمك كند.
۶- كودكان بزرگتر را تشویق كنید كه برای خواهر یا برادر كوچكتر از خود كتاب بخوانند. آنها از اینكه شنوندگان مهارت هایشان را تحسین كنند، لذت می برند.
۷- از زمانهای مشخصی را برای مطالعه در نظر بگیرید كه از زمان انجام تكالیف مدرسه جدا باشد. به طور مثال، ۲۰ دقیقه قبل از خواب، بعد از خوردن شام یا هر وقت دیگری كه با توجه به برنامه خانوادگی شما، مناسب است. ۱۰ دقیقه مطالعه آزاد در یك روز به پیشرفت مهارتها و عادات مطالعه فرزند شما كمك می كند.
۸- برای كودك با صدای بلند كتاب بخوانید، بویژه كودكی كه به علت عدم داشتن مهارت روخوانی نسبت به كتاب خواندن بی میل است. لذت ناشی از گوش كردن به صدای شما می تواند اشتیاق اولیه برای خواندن كتاب را به كودك شما بازگرداند.
۹- فرزند خود را تشویق كنید كه یك قسمت جالب از كتاب، مطلب كوتاهی از روزنامه یا نوشته خنده داری را برایتان بخواند. هنگامی كه بلند بلند می خواند توقع نداشته باشید كه همه لغات را درست ادا كند. حتی كتابخوانهای خوب هم گاهی كلمات را جا می اندازند یا اشتباه تلفظ می كنند.
۱۰- كتاب و مجلات مورد علاقه اش را در موقعیتهای مناسب به او هدیه دهید.
۱۱- مكان ویژه ای را برای كودك در نظر بگیرید تا كتابهایش را در آنجا بگذارد.
۱۲- گاهی اوقات كتابهای سرگرم كننده و خنده دار را در اختیار كودك قرار دهید. خواندن لطیفه، معما، چیستان یا یك متن خنده دار با صدای بلند هم می تواند جنبه دیگری از مطالعه باشد.
۱۳- اگر به موضوعی علاقه نشان می دهد تجربیات تازه در زمینه این موضوع در اختیارش قرار دهید. برای مثال اگر از خواندن كتابی درباره دایناسورها لذت می برد، او را به موزه های تاریخ طبیعی ببرید.
۱۴- انگیزه لازم برای كتاب خواندن را در كودك خود ایجاد كنید. به طور مثال به او بگویید كه اگر كتابی را تا آخر بخواند، او را برای تماشای فیلم به سینما می برید. همچنین به او كمك كنید كه برنامه روزمره اش را طوری تنظیم كند تا وقت بیشتری برای مطالعه آزاد داشته باشد.
۱۵- تماشای تلویزیون را برای كودكان محدود كنید تا وقت خود را به انجام فعالیتهای دیگری از جمله كتاب خواندن اختصاص دهند، ولی هرگز از تلویزیون به عنوان پاداشی برای خواندن كتاب یا مجازاتی برای كتاب نخواندن، استفاده نكنید.
 
 
Copyright © 2013. AJUS.IR All Rights Reserved.